Francouzská móda: Nejen Coco, Louis a Christian
Trocha historie
Módní historie země galského kohouta se začala psát již v 17. století, kdy se stala kolébkou textilního průmyslu a zároveň hlavním vývozcem luxusních oděvů a textilu do celé Evropy. Svou zásluhu na tomto rozmachu měl nepochybně i výstřední panovník Ludvík XIV., vyznavač neortodoxního životního stylu, milovník umění a jeho velký mecenáš. Francie se od vlády Krále Slunce nachází na vrcholu módního světa a její podíl na utváření celosvětového módního průmyslu jí už nikdy nikdo neodpáře.
(na obrázku Chanel a Karl Lagerfeld)
Kromě těch nejslavnějších a notoricky známých módních návrhářů a značek, jako je Chanel, Louis Vuitton, Christian Dior nebo Yves Saint Laurent, jsou francouzského původu i jiná jména. Z toho obrovského množství tvůrců rozhodně stojí za zmínku Jeanne Lanvin, Pierre Balmain, Guy Laroche, René Lacoste, Pierre Cardin, Hubert de Givenchy, Sonia Rykiel, Jean-Paul Gaultier nebo Christian Lacroix.
Legendy a ikonické kousky Francouzský módní průmysl má na kontě hned několik legend, ať se jedná o výše uvedená jména, nebo rovnou o kusy oblečení, doplňky a boty. Kdo by neznal proslulou birkinku, kabelku z dílny Hermès, pojmenovanou po zpěvačce Jane Birkin? Šílela po ní i Samantha v seriálu Sex ve městě, pravidelně se objevuje v Super Drbně (Gossip Girl) a od Logana ji dostala i Rory v Gilmorových děvčatech. Kabelky s monogramem LV ani perlový náhrdelník Chanel není nutné představovat. A dalo by se pokračovat. Co třeba Christian Louboutin a jeho skvosty na nožku s rudě červenou podešví jako podpisem? (na obrázku Birkinka) Není divu, že Francie je na módní tvůrce tak bohatá. Nabízí jim totiž zázemí v podobě několika prestižních škol a univerzit, kde se dá kvalitně studovat nejen módní návrhářství a návrhářství bot, doplňků a šperků, ale i módní fotografie, předpovídání trendů, marketing nebo promotion. Zájemci o studium mají opravdu z čeho vybírat a výjimkou nejsou ani krátké letní nebo roční kurzy. A jak je to v současnosti? Mohou se v takové konkurenci prosadit i noví návrháři? Vyžaduje to obrovské úsilí, píli a trochu štěstí, ale jde to.Isabel Marant je jedna z těch, kterým se to povedlo. Původně návrhářka šperků a doplňků sice není v módním průmyslu úplným nováčkem, ale do povědomí širší veřejnosti vstoupila až ready-to-wearkolekcí na podzim a zimu 2009/2010. Dalším nadějným tvůrcem je třeba mladý Eymeric François, který zaujal netradičním předvedením haute couture kolekce na posledním pařížském týdnu módy, kdy vyměnil přehlídkové molo za koncertní síň. (na obrázku Isabel Marant)